Regulovaný fotbal má dvě poloviny. Každý poločas trvá 45 minut. Gól je vstřelen, když hráč překročí brankovou čáru s míčem. Každý gól získá jeden bod pro tým, který skóruje. Gól je považován za „výstřel“, pokud je míč kopnut nohou. Pokud však hráč použije ke kopnutí do míče ruce, bude týmu udělen volný kop. Hráč, který dal gól, je nazýván vítězem hry.

Na fotbalovém hřišti jsou čtyři primární pozice. Tyto pozice se liší v závislosti na velikosti a taktice týmu. Primární úlohou útočníků a záložníků je střílet a zakončovat útočné šance vytvořené jejich spoluhráči. Některé pozice vpředu zahrnují středního útočníka, útočníka a křídla. Ve fotbale útočníci obvykle nosí číslo devět nebo 11.

Fotbal je sice mezinárodně populární hra, ale většinou se používá ve Spojených státech, kde se jím rozumí fotbal. Pro fanoušky britského fotbalu je však použití slova soccer problematické. Tvrdí, že Američané přejmenovávají svůj sport, aby se odlišili od amerického fotbalu. Navzdory zmatkům zůstává fotbal nejrozšířenějším sekundárním termínem pro fotbal na světě. Je to populární sport v Austrálii a více než 55 zemí jej nazývá svým národním sportem (více zde).

Hráči si mohou zakoupit licencované fotbalové dresy a další položky. Možná si také budou muset zakoupit týmové vybavení. Například bavlněné dresy se mohou po vyprání srazit, ale měly by být dostatečně odolné, aby si v nich vaše dítě mohlo hrát. Dresy mohou mít límečky nebo výstřihy do V a mohou mít dlouhé rukávy. Fotbalové šortky by měly mít zabudované stahovací šňůrky a ponožky nemají stejnou délku. Pokud plánujete nákup fotbalového dresu, mějte na paměti, že ponožky nejsou standardní a pravděpodobně bude potřeba je vyrobit na míru.